Anasayfa
BİYOGRAFİ

"Vizyon yoksa plan olmaz, plan yoksa vizyon işe yaramaz."

yusufbaykalbozkurt.com

Yusuf Baykal Bozkurt Malatya'da doğdu.

1994’te TRT’de; Richy Rich, Afacan Deniz, Jetgiller, Şirinler gibi birçok çizgi filmde seslendirme yaparak medya sektörüne adım attı. Eğitiminin yanı sıra radyo programcılığı ve dublaj sanatçılığı yaparak TRT Haber Merkezi’nde stajyer muhabir olarak çalıştı.

1995’ten itibaren sayısız radyo frekansında çocuk programı yaptı. TGRT Haber Merkezi’nde ve TGRT FM’de perfore haber spikeri olarak görev aldı.

Çok sayıda radyonun ortak yayınladığı haber bültenlerini seslendirerek; Türkiye çapında tanınmış bir sese sahip oldu. ATV Haber Merkezi’nde bir dönem Haber spikeri, editör ve muhabir olarak görev aldı. 

Yeni Şafak Gazetesinin TVNET adlı haber televizyonun da Gece Spikeri olarak haber sundu.

BBC TURK'de Haber seslendirdi ve Türkçe dublaj yaptı.

 

T.C Başbakanlık Kurumsal seslendirme sanatçısıdır. TBMM, Bakanlıklar ve Kamu kurumlarının; Reklam, Tanıtım ve Kampanya seslendirme çalışmalarını 2007 yılından bugüne BOZKURT yapmaktadır.

 

Çocuklar Duymasın, Kurtlar Vadisi, Süper Baba, Evde Tek Başına 1-2, Vanilla Sky, 007 James Bond, Gemide İsyan - The Bounty, Underground, Interview with the, Vampire(Vampirle Görüşme), APerfect World(Kusursuz Dünya), A Father For Brittany, Cesur Yürek, Kapan (Trapped), Problem Child-Problem Çocuk, Taxi 2, Asterix Sezar'a Karşı, Police Academy, Perili Ev - The Haunting, Büyükanne kuralları, 6 Gün 7 Gece, Ransom(Fidye), Kuşatma - The Siege, Hazine Avcıları, Fantastik Dörtlü, Şeytanın Avukatı, The Matrix, Corelli'nin Mandolini, Prens ve Ben, Dünyalar Savaşı, Samuray'ın Gözyaşları, Kusursuz Fırtına, Özel Tim, Mr. Brooks gibi birçok yabancı ve Türkçe orijinal dizi, sinema filmlerinde dublaj yaptı.

Ayrıca sesini birçok reklam kampanyasında kullandı; Atiker, Bellona, Cosla, Dove, Duracell, Eti, Good Year, Honda, Lipton, Paşabahçe, Kale Kilit, Shell, Nescafe, McDonalds Volkswagen, Yapı Kredi, YKM vs..

2000 yılında Genç Gazeteciler Yarışması Üçüncülük Ödülü, 2003 yılında ODTÜ Grubu 2000’li Yılların Altın Adamları Ödülü, 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı En İyi Şiir Okuyan ve Yazan Dalında Birincilik Ödülü, 2004 yılında Frekans Dergisi Yılın Başarılı Haber Spikeri Ödülü, 2006 yılında Gazeteciler Derneği Yılın Genç Haber Spikeri Ödülü’nün sahibi olan Yusuf Baykal Bozkurt, Gölgeler Diyarında Aşk, Ben Ben miyim?, Yalnızlık..! Gibi kitapların yazarıdır. Ayrıca; Gölgeler Diyarı adlı şiir albümüne sahiptir.

Mezuniyetini Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamlayan Bozkurt, Psikoloji yüksek lisans yapmaktadır.

Kariyerine Seslendirme, Dublaj, Haber Spikerliği, Eğitmenlik, Yazarlık ve Danışmanlık yaparakdevam etmektedir.

Şimdilerde Cine5'teki Gece Haber spikerliği görevinin yanı sıra İstinye Sanat Akademisinin danışmanı ve Eğitmenidir.